Квіти

Афеляндра: як доглядати в домашніх умовах

Афеляндра (або афеландра) – тропічна рослина з великими ефектними листям. Крім того, ще й цвіте незвичайним шишкоподібним суцвіттям. Одним словом – незвичайне рослина! В диких умовах Південної Америки кущ афеляндри сягає 2-х метрів. А вид, привчена до дому, ледь доростає 70 див. З грецької мови «афеляндра» перекладається як «простий чоловік». І, дійсно, за чутками квітка додає чоловічу енергію. Але чому «простий чоловік»? Тут справа в простому будові пиляків у квітці.  У цій статті ми зібрали коротку, але необхідну інформацію, як доглядати за афеляндрой в домашніх умовах.

Освітлення

В диких умовах афеляндра захована від великого потоку яскравого південного світла. Вдома також потрібно знайти ідеальне місце. Особливо влітку. Не можна допустити, щоб світло пропалив рослина. Краще ставити горщик з рослиною навпроти вікна, а якщо і на підвіконня, то тільки в західних і східних кімнатах – там сонце буде стосуватися листя не так прямо, як з півдня. В північній стороні, а також у зимовий період афеляндру доведеться досвічувати додатковими лампами.

Температура

Афеляндра звикла до тропічного тепла і вологи (про вологість поговоримо пізніше). Тому тепло в будинку бажано. Взимку рослині навіть корисно невелике похолодання. Це дуже сприятливо позначиться на цвітінні. Головне – не опускати температуру нижче 16 °C.

Полив

У тропіках часто йдуть дощі. І в домашніх умовах афеляндру варто рясно поливати. В теплі літні дні рослина навіть корисно поливати з душу. Але після цього обов’язково вилити всю зайву воду з горщика і піддону! Поливати рекомендується злегка теплою і добре відстояною водою. Частота поливу залежить від сухості в приміщенні. Потрібно стежити за ґрунтом у горщику – вона завжди повинна бути трохи вологим.

Вологість

Ідеально, якщо в кімнаті з афеляндрой знаходиться зволожувач повітря. Якщо ж таких зручностей немає, слід частіше протирати листові пластини м’якою губкою, змоченою в теплій воді. Ще можна ставити поряд ємності з водою – так вона буде випаровуватися і зволожувати повітря.

Добрива

Прикорм афеляндре теж не завадить. Робити це варто під час всього цвітіння 2-3 рази в місяць. В якості корисних добавок радимо використовувати будь-комплексне мінеральне добриво, призначене для квітучих кімнатних рослин.

Захворювання

Афеляндра – одне з небагатьох рослин, що володіє хорошою стійкістю до більшості захворювань. Однак хвороби зустрічаються:

 • Афеляндра не цвіте
  Затримка цвітіння часто відбувається із-за недостатньої освітленості або ж через брак поживних речовин. Інший варіант – рослина «заплуталася» в порах року, оскільки йому не влаштували правильну зимівлю з помітним спадом температури хоча б на 5 °C.
 • Сохнуть кінчики листя
  Відбувається це від високої температури або низької вологості. Зверніть увагу на відповідний фактор.
 • Цвіль на листках
  Обережніше з поливом! Із-за надлишку вологи з’явиться грибок! Якщо це сталося, потрібно зрізати уражені ті листові пластини, не залишивши ні міліметра, інакше цвіль знову розростеться. Потім необхідно обробити всі рослина фунгіцидну розчином і надалі не допускати такого «потопу» в горщику з рослиною.

Пересадка

Пересадкою афеляндри займаються нечасто. Але коли кущ все-таки переріс свій горщик, пропонуємо підібрати нову ємність стандартної форми, знайти дренаж для заповнення дна і купити субстрат.

Розповімо детальніше декілька фактів:

 1. Дренаж – це будь-які дрібні камінчики, щоб через них швидко сходила зайва волога. Чаші в цьому сенсі використовують керамзит. Шар керамзиту у випадку з афеляндрой – приблизно 1/3 частину обсягу горщика.
 2. Субстрат можна купити будь-яку грунтосуміш з наявністю торфу. Але краще змішати самостійно. Для цього потрібно торф, листова земля і пісок. Всі складові в однакових пропорціях. Для пухкості також можна додати трохи деревного вугілля.
 3. Пересаджувати афеляндру слід методом перевалки – тобто разом зі старим земляним комом, лише досипавши необхідну кількість землі.

Розмноження

Розповімо самий простий і вдалий спосіб, як розмножити афеляндру.

 1. Беремо доросле рослина, яка тільки що відцвіла. Зрізаємо з нього стебла з парочкою листя. Висота стебла повинна становити від 10 до 15 див.
 2. Поміщаємо зрізані стеблинки у склянку з чистою водою і ставимо в тепло. Для парникового ефекту склянку можна накрити ковпаком» (зрізане дно пластикової пляшки). Щодня знімаємо ковпак і провітрюємо рослина кілька хвилин. Міняємо воду при необхідності. Через місяць-два стебла дадуть коріння.
 3. Укорінені живці садимо в ту ж суміш, що і для дорослої рослини (див. розділ Пересадка вище), але молодому рослині потрібна ще більш пухкий грунт, тому піску кладемо більше. Горщик поки беремо невеликий.
 4. Коли наша афеляндра повністю адаптується, пересаджуємо її в ємність більшого розміру.

Забули сказати, що афеляндра здатна цвісти з весни до самої вкрай осені. Варто лише добре за нею доглядати! До речі, купити афеляндру можна . Поспішай придбати!