Квіти

Калла: опис, догляд, лікування

Чи можна тримати вдома кали? Чомусь багато хто думає, що калла – квітка жалоби. Але про це ми поговоримо . А зараз (для тих, хто не боїться забобонів) ми розповімо, як виростити каллу будинку. У дикій природі ці витончені квіти можна зустріти неподалік від річок і боліт Південної Африки. Також кали ростуть і в нас на Далекому Сході. В домашніх умовах догляд за калами нескладний. Варто лише бути уважнішими до вибору місця і до поливу.

Освітлення

Якщо світла в кімнаті недостатньо, то калла, швидше за все, не буде цвісти. Цим квітам дуже потрібне сонячне світло, притому у великій кількості – не менше 12-ти годин на день.

Влітку ставте горщик з рослиною в саму світлу кімнату, але не близько до вікна, адже полуденне сонце може обпалити листя. У зимовий час та інші похмурі дні настійно рекомендуємо досвічувати каллу люменесцентними лампами.

Температура

Ідеальні умови для вирощування кали – 18-24 °С В теплу пору року квітка корисно виносити на відкрите свіже повітря. Але виберіть місце, де не виникають протяги. Також небезпечно залишати кімнатну каллу на вулиці вночі. Через пару тижнів після цвітіння калле потрібен спокій. У цей час добре б її переміщення в місце, де близько 15-18 °С. Але не нижче! Полив і вологість найголовніші складові в житті кали. Так як в природі ця квітка росте біля водойм, вдома стоїть теж підтримувати звичні умови. Поливати, як тільки помітили суху землю в горщику! Обприскувати рослину потрібно тільки перед цвітінням. З появою бутонів слід перейти на вологе протирання. Чому так? Тому що ніжні пелюстки не переживуть постійне потрапляння вологи і швидко покриються плямами, а після і зовсім опаде. Протирати потрібно стебла і листові пластини м’якою тканиною або (що ще краще) губкою. І в поливі, і в додатковому зволоженні використовується відстояна вода кімнатної температури. Взимку всі ці процедури помітно скорочуються (але не забуваємо спостерігати за станом грунту в горщику! ). Також невеликий рада: Якщо в кімнаті дуже сухе повітря, поставте поруч з квіткою ємність з водою. Або змочіть водою камінці і покладіть їх в піддон до калле. Волога буде випаровуватися і таким чином зволожувати повітря.

Добрива

Рясно підгодовувати каллу не доведеться. Досить робити це на початку весни і до її закінчення. Добрива, відповідні калле ,– з перевагою азоту. Якщо ж помітили пожовкле листя, з підгодівлею варто попрощатися! Азоту в ґрунті, значить, і так предостатньо.

Захворювання

Якщо при догляді за каллой в домашніх умовах щось піде не так, можна зіпсувати зовнішній вигляд рослини або навіть убити його зовсім.

Щоб цього не сталося, вчасно звертаємо увагу на наступні моменти:

 • У кали бліді листя

Зазвичай таке буває через нестачу світла. Потрібно або пошукати інше, більш освітлене місце, або встановити спеціальні лампи.

 • Калла не квітне або не з’являються нові листки

Не вистачає підживлення.

 • Коричневі плями на листі, які розростаються

Якщо не звернути на це увагу вчасно, лист загине, а плями можуть піти далі. Потрібно відразу лікувати, обробивши непостраждалі частини фунгіцидним препаратом. Заражені місця видаляються – зрізається гострим чистим ножем.

 • Чому калла не цвіте

Як вже говорилося вище, при нестачі освітлення може статися якийсь збій в розвитку рослини, і воно перестане цвісти. Так що, якщо очікуєте поява бутонів, а їх все немає, пошукайте більш підходяще в плані світла місце.

 • Шкідники кали

Трапляється рідко, але буває і таке, що на калле з’являються павутинні кліщі або трипси. У випадку з першими листя висихає, а на їх внутрішній стороні з’являється павутина, з другими – помічаються дрібні жовті, наче обгризені плями. Врятувати каллу можуть спеціальні кошти – наприклад, інсектицидний розчин.

Пересадка

Калле не потрібна часта пересадка. Однак, швидше за все, відразу після покупки доведеться замінити горщик.

Як пересадити каллу:

 1. Беремо невеликий, але місткий горщик.
 2. На дно ємності приблизно на чверть насипається дренаж – керамзит або будь-які інші дрібні камінчики.
 3. Зовсім трохи насипаємо субстрату.
 4. Акуратно виймаємо квітка зі старого горщика, дбайливо отряхиваем зайву землю і садимо в нове місце.
 5. Висипаємо грунт майже до країв і все рясно поливаємо.
 6. Ставимо в спокійне світле місце.

До речі, про субстраті:

 • Кращою сумішшю для вирощування кали є: дернова земля, торф, перегній і крупний пісок в пропорції 1:1:2:1.
 • Хоча в залежності від кольору кали залежить і грунт. Наприклад, для білих сортів можна не дотримуватися суворих пропорцій і використовувати будь-який субстрат для квітучих ароїдних рослин.

Розмноження

Розмножити домашню каллу самостійно вкрай складно. Не радимо. Як підсумок, потрібно зазначити, що кали в горщику – відмінна прикраса будинку. Виглядає ефектно і дорого. Дуже незвичайний вигляд можна купити у нас .