Онуки

Книги і фільми про нетрадиційні стосунки будуть заборонені

Позавчора голова комітету Держдуми з культури Олена Ямпольська на розгляд законопроект про заборону розповсюдження книг та фільмів з описом та/або демонстрацією нетрадиційних стосунків серед підлітків або з участю підлітків. Громадська думка на цей рахунок було одностайно: такі книжки не потрібні, вони небезпечні для психіки.

Заборона визрівав давно, але останньою краплею стала книга російських авторів «Літо в піонерському галстуку», яка цього року б’є рекорди продажів у своєму сегменті (young adult). І взагалі славиться такий рекламною компанією, яка іншій книзі і не снилася. Про неї розповіли вже всі, хто міг – навіть Дмитро Кисельов, від якого більшість жителів Росії, до речі, і дізналася про цю книгу.

Мова в книзі, крім власне піонерського табору йде про взаємне тяжіння вожатого і неповнолітнього вихованця. Як каже видавець, у них і в думках не було продавати її підліткової аудиторії, книга продається за всіма правилами: з вікової маркуванням 18+, запечатана в плівку. Ямпільська каже, що підліткам її легко дістати при бажанні, і плівка не перешкода. Але так можна сказати про будь-яку книгу з дорослого відділу, яка спочатку створювалася для дітей. “Лоліта”, наприклад.

Як показує практика, всі ці маркування і плівки не особливо працюють на стримування поширення небажаної літератури. Іноді навпаки тільки все псують: наприклад, стають причиною казусних ситуацій, коли дитина не може купити або взяти в бібліотеці книгу за шкільною програмою. Ямпільська це справедливо зазначає і нарікає на сформоване положення справ.

Її законопроект спрямований на те, щоб переглянути цю маркування, і, що саме головне – очистити простір літератури і кінематографа від терпимість до нетрадиційних відносин. Спочатку будуть заборонені всі книги і фільми, де в таких відносинах фігурують підлітки. Тобто, книга «Літо в піонерському галстуку» буде заборонена, а фільм «Горбата гора», наприклад, немає, тому що в ньому нетрадиційними героями є дорослі.

Це перший крок. Після нього, швидше за все, послідує заборона і на інші книги і фільми з зображенням або навіть натяком на нетрадиційну любов. Чому швидше за все? Тому що в червні вже подавався в думу законопроект про штрафи за пропаганду нетрадиційних сексуальних відносин, але поки що прийнято не було. Він передбачає повну заборону в будь-якому віці на будь-яку інформацію подібного штибу. Так що формально дуже велика частина художньої літератури (та й фільмів) стане незаконною. Думається, що це просто питання часу. Можливо, вже через рік, можливо, ще швидше.

Штрафувати будуть не батьків, випадково подивилися з дітьми або купили дітям неправильний фільм/книгу по незнанню. Напевно. Але точно будуть штрафувати видавців, книжкові магазини, кінотеатри, кінопрокатників і т. д. великі Штрафи – до мільйона рублів. Тому, зрозуміло, всі книжкові магазини і всі видавництва, всі прокатники і маленькі кінотеатри обов’язково включать самоцензуру. Всі учасники культури повинні будуть ретельно стежити, щоб в їх рекомендації, прокат або на полиці магазинів і бібліотек не потрапили книги, у яких учасником або учасниками нетрадиційних відносин є підлітки до 18 років.

Тому, дорогі батьки, перш ніж дати дитині якусь книгу, в ідеалі ви повинні самі її прочитати або взяти за порадою перевіреного джерела, щоб бути на сто відсотків впевненим, що там немає ні слова про те, про що не можна говорити.

І все одно залишається питання: а що тоді робити зі старими книжками? Яких за час нашої відносної терпимості накопичилося досить багато навіть в категорії 18+? Спалювати? . .

Ольга Іванова