Космос

Найстаріша зірка, відома людству

Що цікаво, сама стара зірка це HD 140283, субгигант із сузір’я . Її також називають Мафусаїл. На честь найстаршого біблійного персонажа, який прожив 969 років. Вважається, що він був прабатьком людей.
За HD 140283 вчені спостерігають вже більше століття. Між іншим, вона розташовується на відстані 190 світлових років. А ось її складу нічим особливим не примітний. В основному, зрозуміло, водень і гелій плюс невелика кількість металів.

HD 140283 (Мафусаїл) в сузір’ї Терези

Але що дивно, за даними, отриманими в результаті досліджень, сформувалася стародавня зірка Мафусаїл більш ніж 16 мільярдів років тому. Що, як ви розумієте, просто неймовірно. Адже, як відомо, утворилася 13,8 мільярдів років тому. Невже сама стара зірка з’явилася до Великого Вибуху? Як взагалі таке можливо?
Безумовно, проводилися додаткові вимірювання і дослідження. Наприклад, з 2003 року по 2014 рік за допомогою Хаббл збиралися дані і виконувалися різні аналізи HD 140283. Однак за ним вік зірки трохи зменшився до 14,27 мільярдів років. Що, в будь-якому випадку, підтверджує її поява раніше всього навколо.

Телескоп Хаббл

Варто відзначити, що астрономи припускають можливі похибки (700-800 мільйонів років) у віковому визначенні. Правда, якщо це дійсно так, то найстаріша зірка за віком відповідає Всесвіту. І все начебто сходиться.
Але виникає питання, чому саме з HD 140283 виникли похибки або вони притаманні всім космічним об’єктам.
Власне кажучи, подібне аномальне розбіжність ставить вчених у глухий кут. Можливо, цей парадокс можна пояснити якимось наглядовою ефектом. Але поки, вчені сподіваються, що в майбутньому нові дослідження розкриють таємницю Мафусаїла.

Мафусаїл

Скільки ж ще таїн і загадок навколо нас. Хоча деколи, щоб знайти відповіді, потрібно багато часу, але воно того варто.

Джерело: