Онуки

Хто, коли і на скільки тепер може забирати дітей з сім’ї. Це новий законопроект

Один з найбільших страхів батьків – що прийде ювенальна юстиція і відбере дітей. І хоч самі ювенальщики запевняють, що забрати дитину з родини не так-то просто, батьки їм не вірять. І це не просто ірраціональний страх. Його б не було, якби не прецеденти, в яких випадки відбирання дітей викликають питання.

Але тепер, схоже, забрати дитину дійсно буде складніше. Давайте розбиратися.

Про який законопроект йдеться?

Про Сімейний кодекс, головним автором якої є сенатор Олена Мізуліна, а також її колеги Андрій Клішас, Володимир Полєтаєв, Катерина Алтабаева та інші сенатори, а також депутати Держдуми Дмитро Вяткін і Тетяна Буцька. Оновлений законопроект був представлений Держдумі на розгляд кілька днів тому, він містить 20 поправок до Сімейного кодексу та 25 – у федеральні закони.

В чому суть поправок?

Як кажуть автори законопроекту, вони хочуть ускладнити механізм вилучення дітей із сімей. Зараз, згідно з чинним законодавством, органи опіки можуть негайно відібрати дитини у батьків, якщо вважають, що його життю і здоров’ю є безпосередня загроза.

Автори поправок критикують старий закон за те, що опіка порушує право громадян на недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю, а також право на недоторканність житла. Підстави для порушення всіх цих прав найчастіше притягнуті за вуха до «загрозу життя дитини»: відомі випадки, коли органи опіки йдуть забирати дитину, прийнявши на розгляд лише одне усне або письмове звернення фізичної, часом анонімного, або юридичної особи про можливу загрозу життю і здоров’ю дитини. Цього явно недостатньо, щоб втручатися у сімейне життя громадян без їхньої волі. Захист дітей в цьому випадку виглядає сумнівно.

Сусіди, посварившись, можуть поскаржитися в піклування заради помсти, літні сусіди часто бувають незадоволені гамірним життям сімей з дітьми: їм тупотять, то кричать голосно. Прецедентів, коли руйнували сім’ї з-за доносів сусідів, багато. За словами одного із співробітників органів опіки Олени К. р. Барнаула (це наш джерело, і він побажав залишитися анонімним, – прим. ред. ), такі дзвінки надходять в опіку щодня. На щастя, на них не реагують в 90% випадків. «Якщо за заявою кожної незадоволеною бабусі виїжджати і забирати дітей, у нас вся країна опиниться розлученої», – каже Олена.

Відомі випадки, коли матері не витримували розлуки, особливо, якщо причини для відбирання дітей були несправедливими. Один з таких випадків на Уралі, причиною небезпеки для дітей була названа несправна проводка в квартирі, де жила мати-одиначка з дітьми. Хоча несправна проводка була і в інших квартирах цього будинку, інших дітей з інших квартир не забрали. Рішення питання було дуже просте насправді, до того ж більш дешеве: допомогти матері і надіслати ремонтника. Але такі добрі справи в функції органів опіки не входять. Здавалося б, опіка повинна захищати сім’ї, але на ділі виходить, що у неї репутація монстра. Мати в тому випадку померла.

Таких історій безліч. У Дзержинську дитини за скаргою сусідки, у пенсіонерів онуку під приводом, що вони не можуть впоратися з її вихованням, в Москві за комунальні борги і відсутність ремонту у подружжя Кузнєцових п’ятьох дітей, в Ярославлі трьох дітей за нестачу продуктів і заборгованість по різних платежів.

Так, є випадки, коли опіка права, що рятує дітей від батьків, які знущаються і дійсно загрожують їм. Але, на жаль, вистачає і спірних випадків, коли опіка зловживає формулюванням «загроза життю і здоров’ю», бачачи загрозу в незакінченому ремонті або недостатньому (на її думку) кількості мандаринів, іграшок або квадратних метрів.

Сама ж Мізуліна страхи батьків ще в 2017 році, сказавши буквально таке: «Я стверджую: кожна сім’я благополучна, успішна, щаслива, може стати об’єктом контролю з боку ювенальної інфраструктури та вилучення дітей». А голова Асоціації батьківських комітетів і спільнот Ольга Леткова : «Бідність стає причиною більшості випадків вилучення дітей з російських сімей».

За чинним законодавством, органи опіки чи поліція можуть негайно забрати дитину з сім’ї при виявленні небезпеки для життя і здоров’я, а протягом семи днів подати в суд на позбавлення батьків батьківських прав. Далі відбувається передача дитини у дитячий будинок або в прийомну сім’ю. По суті зараз це єдиний спосіб врятувати дитину від неналежних умов – відібрання. Градації «неналежних умов» немає. Повернути потім дитину в сім’ю вдається рідкісним одиницям.

Але тепер у новий законопроект внесено поправки, згідно з якими відбирати дітей у батьків назовсім буде не так-то просто. По-перше, з нового закону зникає формулювання «загроза життю і здоров’ю дитини». По-друге, відібрання буде лише тимчасовим – до тих пір, поки знову не настане можливість возз’єднати сім’ю. І возз’єднання це, за задумом законотворців, має проходити швидко і з мінімум папірців. Та й отобранием у ряді випадків це не буде, оскільки тепер батькам дозволять тимчасово передавати право на надання інтересів дитини іншій людині, наприклад, найближчого родича.

Цей другий момент дуже важливий. Тимчасові заходи захисту інтересів дитини передбачають пріоритетне право родичів на тимчасову опіку, поки батьки з тих чи інших причин не можуть виконувати свої обов’язки. Можливо, ви не знали, але за чинним законодавством ніхто, крім мами і тата не може представляти інтереси дитини. І в законних представників немає можливості передати це право повністю або частково. Фактично це означає, що якщо мама/тато зайняті і просять бабусю відвести дитину в поліклініку, то медична організація має право відмовити у прийомі такій дитині, так як бабуся не має права погоджуватися на будь-які медичні втручання. Зрозуміло, що в поліклініках працюють люди, а не роботи, і бабусі призводять онуків, але якщо виходити з букви закону, то зараз ось так.

Нові поправки повинні усунути цю незручність. Необхідність у тимчасовій передачі прав родичу, іншим людям або навіть в спеціальну організацію у батьків може виникнути в таких випадках, як:

  • серйозне захворювання, із-за якого батько не може виконувати свої обов’язки;
  • змушений лягати в лікарню на лікування, на операцію, і йому самому потрібно тривалий догляд;
  • робота вахтою або відрядження, а за дитиною нікому доглянути.

У цих випадках батько за власним бажанням пише заяву про те, що хоче передати обраному особі право представляти інтереси дитини, поки батько сам не може це робити. Після того, як батько відновлюється, повертається і може повноцінно продовжити виховання дитини, заміщає особа зобов’язана передати дитину на вимогу батьків миттєво.

Якщо ж батьки самі не хочуть передавати дитину на утримання третім особам, але з об’єктивних причин і самі не можуть займатися вихованням дитини (алкоголізм, арешт, перебування в психіатричній лікарні тощо), то органи опіки та піклування мають право забрати дитину, але знову ж – тільки на час, і пріоритетно вони зобов’язані будуть в якості тимчасових опікунів розглядати родичів. На першій черзі по спорідненості стоять бабусі й дідусі, потім – всі інші. Якщо родичів не виявиться, тільки тоді дитина поміщається в притулок.

Позбавляти батьків прав не будуть. Треті особи або притулок зобов’язані будуть відразу ж, на вимогу батька, повернути дитину, якщо перешкоди для возз’єднання усунені (батько перестав пити, пройшов лікування, повернувся з тюрми). За виконанням повернення дітей зобов’яжуть стежити поліцію.

Поліція, співробітники органів опіки та працівники органів соціального захисту – це ті, хто може забрати дитину з сім’ї на якийсь час. А ось список тих, хто може повідомити органи опіки про те, що дитина залишилася без піклування, скоротили. З нього викинули сусідів і «добросердих» перехожих.

Про проблеми в чужій сім’ї вправі заявляти тільки працівники служб порятунку, медичні працівники і співробітники деяких інших компетентних органів. Причому останнім треба повідомляти в опіку тільки про тих випадках, коли дитина залишається без нагляду з-за госпіталізації батьків. Інших «доносів» не чекають: на відсутність щеплень, наявність вошей, синців, саден, часті простудні захворювання, дистрофічний вагу і т. п. органи опіки за новим законодавством реагувати не повинні. Тільки на випадки залишення дитини без нагляду на тривалий час.

Батьки, що дають дітям освіту на сімейній формі, теж можуть розслабитися. Хоча і за старим законодавством сімейне навчання не є причиною візиту органів опіки, прецедентів вистачає, коли з-за особистої неприязні опіка псувала життя сім’ям, чиї діти не ходять в школу як всі.

Що ж все-таки не так у новому законопроекті?

Нові поправки внесли неясність, що робити з дітьми, яким справді загрожує небезпека здоров’ю і життю? Якщо батьки будуть систематично бити дитину, знущатися, морити голодом, застосовувати насильство, робити замах на статеву недоторканість, їм все сходитиме з рук? Виходить, що так.

Зараз сусіди, якщо почули дитячі крики з сусідньої квартири, зобов’язані повідомляти органи опіки (СК РФ, ст. 55). Якщо поправки наберуть чинності, то вже ні, не зобов’язані. Дзвінки від співчутливих сусідів будуть ігноруватися. Єдиний шанс врятувати дитину дійсно страшний випадок – викликати поліцію. Або втрутитися самому.

З приводу жорстокого поводження з дитиною новий законопроект обтічно говорить тільки те, що «методи виховання дитини повинні виключати заподіяння шкоди здоров’ю дитини». Про те, як це регулювати – немає ні слова. Більш того, з чинного Сімейного кодексу пропонується прибрати пункт, в якому говориться: «батьки не має права завдавати шкоди фізичному та психічному здоров’ю дітей, їх моральному розвитку. Способи виховання повинні виключати зневажливе, жорстоке, грубе, принижує людську гідність поводження, образу або експлуатацію дітей». Навіщо знадобилося його прибирати – незрозуміло.

Приймуть цей новий законопроект чи ні, ми дізнаємося вже скоро. Можливо, як і попередні версії він не пройде навіть першого читання. Ну а якщо приймуть, ви вже будете розуміти загальну рамку, та й напевно в проект будуть вноситися додаткові правки. Про нюанси розкажуть вже зіткнення закону з реальним життям.

Ольга Іванова