Садівництво

ЯК зберегти заджанці до весни

Відразу зазначу, що у кожної культури свої тонкощі в процесі зимового зберігання. Розглянемо окремо деякі приклади і методи. Кісточкові не підлягають осінньої висадки, навіть якщо на вулиці стоїть тепла погода. Якщо ж температурні позначки швидко прагнуть до нуля, то і зерняткові плодоноси краще залишити до весни.

В цьому випадку потрібно зробити прикоп:

  • викопати траншею глибиною в півметра у напрямку «північ-південь»;
  • ширину рову відміряти під розмір саджанців, з північного краю викопується вертикальна яма, до південного краю дно йде на кут до 45°;
  • саджанці викласти кроною на південь і присипати на 2/3 землею;
  • рясно полити, сформувати земляний пагорб і вкрити лапником.

При неможливості зробити прикоп висадки прибираються в льох, підвальне приміщення або на закритий прохолодний балкон. Температура зберігання повинна бути 0-5 °С.

Дерева з закритими корінням просто зручно виставляються вздовж опори, відкриті кореневища необхідно підготувати – обірвати листя і помістити нижню частину рослини в ємність з вологими тирсою або торфом, для зерняткових також підійде поліетиленовий мішок. Корінці перед укриттям обмазують глиняним крутим розчином. При попаданні сонячного світла на крону її потрібно накрити щільною тканиною. Для кущів аналогічно підійде метод прикопа або зберігання в прохолодному приміщенні, умови збереження кущів і дерев здебільшого схожі.

У процесі необхідно відстежувати адекватні температурні показники і рівень вологості повітря. При розміщенні в прикопа або льосі хвойних рослин необхідно ретельно відстежувати зволоження субстрату, так як ці саджанці погано переносять нестачу води. Примхливі рожеві кущі крім вищенаведених варіантів можна зберегти в холодильнику. У цьому випадку коріння троянд обертають вологою щільною тканиною, загортають у поліетилен і укладають на дно овочевих ящиків.

Виноградні паростки не зберігають методом прикопа, їх розміщують в прохолодних приміщеннях або в холодильних шафах за аналогічною методикою як для дерев і троянд. Виноградні саджанці вимагають регулярного зволоження. З’явилася цвіль можна видалити за допомогою розчину марганцівки. Полуниця в зимовий період зберігається в підвалі, пивниці, а також на балконі і в холодильнику. Метод прикопа підійде тільки самим південним районам. При підготовці до зберігання у кущів видаляються все листя, залишаються тільки череночки довжиною до 6 см і один полураспустившийся листочок близько верхньої бруньки. Паростки обробляються фунгіцидом і злегка зволожуються. В холодильні ящики полуниця забирається в пакетах, на балконі саджанці розташовуються в пачках або коробках, дно яких вистилають шаром тирси або моху. Замість пакетів можна використовувати тканину.

Як ви можете побачити, способи збереження рослин досить схожі і не так складні в застосуванні, як здається спочатку. Зазначу лише фактор обов’язкового контролю температури, вологості повітря і субстрату, у всьому іншому зимівля саджанців не відніме у городника багато сил і часу.